I v letošním roce jsme se vydali na hrad Trosky, kde se 21.8. uskutečnil báječný festival trampské hudby. Protože loni se nám na Troskách líbilo, moc jsme se na 3. ročník Troseckého širáku těšili. Abychom na to nebyli sami, vzali jsme sebou také naši drobotinu. Dědek s Bárou a Jitka s oběma vnuky vyrazili do Českého ráje již o den dříve, aby si užili nádherné prázdninové dny. Majk s Vojtou a Blendy, který jediný vyrazil bez dětí, se na hrad vyškrábali zhruba hodinu před zahájením festivalu.

trosky2010_010

     Bylo to tak akorát, abychom mohli nazvučit, trochu se občerstvit a postarat se o děti.

     Po půl sedmé večer byl za tónů Vlajky, kterou zahráli Kamarádi Staré Řeky, dle tramských tradic zapálen slavnostní oheň. Potom kamarád Fred přivítal diváky a zahájil festival.

trosky2010_015

     To už přišla řada na nás. Po loňských zkušenostech jsme poskládali repertoár ze známějších trampských a country písniček. Na pár našich kousků ale nakonec taky došlo. Publikum bylo od samého začátku perfektní a i vynikající zvuk nás vyburcoval k nejlepšímu výkonu z letošních festivalů. Naše vystoupení snad jen trochu narušovali naše dětičky, ale bylo to spíš zábavné, než rušivé. Jitka sice musela vynechat pár písniček, když uklidňovala plačícího Marečka, ale nakonec došlo také na pár přídavků, což svědčí o tom, že lidem se to líbilo a snad tolik nevadilo, že nám opět chyběl Jeff se svým banjem.

trosky2010_029

      Na pódiu nás vystřídala již legendární trampská skupina Kamarádi Staré řeky z Berouna. Kapela nepatří k těm nejmladším, přesto množství pozitivní energie, kterou vyzařuje, by jí mohla závidět většina mladších kapel. Stejně tak jako na nás i na nich bylo vidět, že si to opravdu užívají.

trosky2010_031

      Program festivalu byl doplněn i bohatým doprovodným programem. Kromě celodenní expozice Fredova mobilního trampského muzea vystoupila skupina historického šermu Rytíři turnovského meče.

trosky2010_035

      V dalším hudebním programu pokračoval trampský písničkář "Wendy" Vaníček z Nového Bydžova. Jeho přednes a pojetí starých trampských písniček nás donutilo hluboko smeknout. Málo který písničkář si dovede udržet pozornost diváků celou hodinu tak jako on.

trosky2010_036

      Potom na pódium nastoupila další legenda mezi trampskými kapelami - chrudimská Chrpa. O této kapele jsme již na našich stránkách napsali dost a i jim vystoupení na Troskách sedlo. Musím pochválit dramaturgii festivalu. Bylo znát, že se všichni účinkující cítí na tomto festivalu opravdu dobře.

trosky2010_041

     Následovala další kulturní vložka - vystoupení ohnivých žen Katky a Katky. Jak jsem zaslechl z publika, jejich vystoupení by dokazalo rozpálit kdejakýho starýho trampa. A že jich tam bylo. Na festival si našlo cestu dle mého odhadu asi tak dvěstě diváků. Je to tak akorát, aby se na hradní nádvoří vešli.

trosky2010_048

      Festival zakončilo stejně jako v loňském roce vystoupení Saši "Samotáře" z Podlužan. Trosecký Širák nebyl jen přehlídkou trampských kapel, ale i příjemným setkáním kamarádů. Po ukončení festivalu a stažení vlajky se hrálo dál do noci. Ti  kterým se ještě nechtělo spát, dotvořili kulisu pro ty, kteří se již zahrabali do spacáků na hradním nádvoří.

trosky2010_053

      Po krátkém spánku jsme se probudili do nádherného rána. Museli jsme se rychle sbalit, aby na hrad mohli tradiční turistlé, ale než jsme se vydali domů, ještě byl čas posedět u stánků. I v této chvíli nechyběli písničky Kamarádů Staré řeky. Musím říct, že Trosecký širák byl jedním z nejhezčích festivalů a rádi se na něj vrátíme buď jako účinkující nebo třeba jen jako diváci.